امیرحسین موسوی

تهاتر

یکی از موضوعاتی که در حال حاضر تاثیر خوبی بر وضعیت اقتصادی گذاشته و بسیار مورد توجه قرار می گیرد، تهاتر مصالح ساختمانی است. در شرایط فعلی با کمبود نقدینگی در صنعت ساخت و ساز مواجهه هستیم، از این رو پیمانکاران و فعالان حوزه ساختمان به ازای تامین خدمات و مصالح مورد نیاز واحدهای ساختمان خود را واگذار می کنند، اینگونه برای خرید متریال هیچ پولی پرداخت نمی شود. این معامله که تهاتر نام دارد مورد استقبال افراد قرار گرفته و در اکثر امور ساختمانی اعمال می شود. تهاتر از نظر لغوی به معنای معاملات پایاپای و برابر شدن است. در واقع در چنین معاملاتی دو طرف نیازهای یکدیگر را تامین می کنند و به نخوی هم بدهکار و هم بستانکار به شمار می آیند. هیچ پرداخت نقدی در تهاتر صورت نمی گیرد اما دو طرف نسبت به یکدیگر تعهد دارند. تمایل به انجام این کار در اکثر امور ساختمانی روز به روز در حال گسترش است و ساختمان سازان به دنبال افراد و شرکت هایی هستند که با درخواست تهاتر آن ها موافقت نمایند.
امروزه تهاتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، خصوصاً در صنعت ساختمان که برای سازندگان سودآور می باشد. هر چند قیمت برخی از مصالح بسیار بالا است اما افراد انجام این معامله پایاپای را ترجیح می دهند. در این نوع تهاتر یک یا چند واحد مسکونی به فردی که مصالح ساختمانی در اختیار سازنده قرار می دهد ارائه می گردد. البته لازم به ذکر است که قیمت واحد مسکونی توسط کارشناس تعیین شده و بر اساس آن از تولیدکنندگان درخواست مواد و مصالح می شود. کارشناسان معتقدند انجام تهاتر برای افرادی که بودجه کافی در اختیار ندارند گزینه ای ایده آل است زیرا آن ها می توانند ساختمان خود را با ساختمان دیگر یا مصالح مورد نیاز مبادله کنند. تهاتر را می توان بین واحدهای ساختمانی با زمین کلنگی نیز انجام داد که این کار معاوضه نامیده می شود.

اجرای تهاتر

سازندگان ساختمان در مقایسه با تولید کنندگان و تامین کنندگان مصالح، بیشتر سود خواهند برد.

تهاتر مصالح ساختمانی از صرف وقت و هزینه به منظور ایفای تعهدات متقابل ممانعت نموده و مانع پرداخت مکرر دیون می شود.

در این نوع قرارداد ضمانت بیشتری برای افراد وجود دارد که طلب خود را دریافت کنند.

افرادی که تهاتر می کنند مشکل کمبود نقدینگی را رفع کرده و شرایط بهتری برای انجام فعالیت های اقتصادی فراهم می نمایند.

تهاتر مصالح ساختمانی قدرت خرید و میزان تقاضا را افزایش می دهد، در نتیجه میزان تولید و عرضه محصولات نیز بالا رفته و کسب و کار رونق می گیرد.

عقد این قرارداد منجر به صرفه جویی پول نقد می گردد.

با اینکار واحدهای مسکونی یک پروژه را راحت تر می توان فروخت.

تهاتر راهکاری مناسب برای افزایش رونق اقتصادی و خروج از رکود است.

با تهاتر می توان پروژه ساخت و ساز را از نظر مالی تامین کرد و مشکل کمبود نقدینگی را حل نمود.

 

 

[contact-form-7 id=”575″ title=”تهاتر”]