امیرحسین موسوی

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت سوم

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ قسمت سوم

 

در قسمت قبلی به بیان مطالبی راجع به سبک قدیم و ورود آن به دنیای امروزی پرداختیم. در این بخش توضیحاتی در ارتباط با مصالح به روز مورد استفاده در طراحی داخلی و هم چنین رنگ ها و پالت رنگ هایی که باعث جذابیت بیشتر طرح می شوند خواهیم خواند.

 

مصالح به روز برای سال ۲۰۱۷

چه جنس و رنگ هایی در سال ۲۰۱۷ می توانند امروزی و شیک باشند؟ خب، اولین انتخاب ما سنگ مرمر است – از این سنگ برای طراحی های داخلی پذیرایی، آشپزخانه، حمام و توالت استفاده می شود. این ماده ی اولیه ی باشکوه، یک سنگ سنتی و قدیمی است که امروزه تعبیری جدید و فریفتنی پیدا کرده است.

 

 

 

 

 

 

صحبت از نقش جدید و غیر منتظره ی مصالح شد – در تِرِند حمام و توالت که استفاده از مرمر، سرامیک و چوب رایج نیست، به کار گیری این مصالح، ما را بسیار مشتاق و متعجب می کند. ما قصد داریم این موضوع را از نزدیک ببینیم و شما را نیز به این کار دعوت می کنیم.

مصالح دیگری که طراحان قصد استفاده از آن ها را در طراحی های داخلی خود دارند، فلزهای رنگی امسال – برنج، مس، طلا و نقره که خیلی از سبک خارج نیستند – در حقیقت، هنرمندان و طراحان در دایره ی معلومات تزیین داخلی در جست و جوی کاربرد های جدید و با شکوه این مصالح هستند و این کار برای آن ها لذت بخش است.

گرایش رنگ ها در طراحی داخلی سال ۲۰۱۷

پیش بینی رنگ Dulux برای سال ۲۰۱۷ از اهداف عجیب و مرموزی که در گوشه هایی از کره ی خاکی توسط چهار پالت اصلی بی صدا ساخته شده اند، الهام گرفته است – Chroma (خلوص رنگ)، Sentience (قوه ی ادراک)، Entwine (در هم پیچیدگی) و Construct (ساختار). رنگ و ایده ی طراحان در سال آینده از مصالح آلی که پیشتر از آن ها صحبت کردیم ترکیب شده است ( چوب، رس، مرمر، مس ) و انتظار می رود که بطور شگفت انگیزی در صحنه ی طراحی داخلی سال های آینده موثر واقع شود. پس بهتر است به بررسی این ترکیب جذاب که در سال های آتی خواهید دید بپردازیم.

پالت رنگ Entwine، اکنون نیز ایجاد طرح های زیبا و شاد با رنگ های جذاب و خوشرنگ را به چندین طراح و هنرمند مشهور القا کرده است. مثل اتاق جدیدی در هتل Milan – یک پروژه از طراح اسپانیایی، پاتریشیا یورکولا ( Patricia Urquiola). این طراح اسپانیایی به عنوان سرپرست برای هنر Cassina، عناصر طراحی و لوازم خانگی خوشرنگ و مارک داری را برای ساخت فضایی تپنده و تاثیری برگرفته از فصل انگورچینی، به کار برد.

در عکس زیر ترکیب بیشتری از رنگ شکلاتی Manila و Butter را مشاهده می کنیم. این طرح رنگ، بیشتر برای میز توالت آرایشی استفاده می شود که راحتی و گرمی بیشتری به طرح می بخشد.

جدید ترین طرح از Materio توسط جِیمی هایون ((Jaime Hayon خلاقیت ذهن، الهام گرفتن طراحان و انتخاب های دقیق رنگ برای حمام و توالت را اثبات می کند و نشان می دهد که اهمیت این بخش از خانه، درست به اندازه ی پذیرایی است. در طراحی داخلی حمام و توالت های Hayon روح یک فضا به خوبی مد نظر قرار گرفته شده است، همان طور که جزییات توسط Art Deco و دیگر دوره های تاریخی مورد توجه قرار می گرفت.

میز Bonaldo توسط آلِین گیلز ( (Alain Gilles به ترکیب طراحی دیگری عرضه شد که از پالت رنگ Entwine الهام گرفته شده بود، اما این بار نماهای آن بیشتر در رنگ پذیری Banana Rama بودند.

پالت ساختار (Construct) به افزایش “فلزات شهری” (Urban Metallic) در پارلت های رنگ، در لحظه ی مورد نظر نگاه می کند و قصد دارد شالوده ای از بی تجربگی ها را جشن بگیرد. هم چنین با اشاره به رگه ای از Brutailist که می تواند در نواهای ترکیب ساختار ( Construct’s mix tones) پیدا کند، اثر شدیدی به تزیین اضافه می نماید.

تصویر بالا فضای گرگ و میش در در طراحی داخلی یک خانه ی امروزی توسط انجمن طراحان Ukrainian در YoDezeen را نشان می دهد . تجلی مرموز و تاریک این خانه ی شهری با احساس گرمی و راحتی در این فضا، پالت مصالح آلی، نظم و مدیریتِ هم زمان در آمیخته است و نمونه ی بارزی از ترکیب پالت رنگ ساختار (Construct) با جو تاریک امروزی به نمایش می گذارد.

تصویر زیر طراحی داخلیِ حمام و توالت توسط معماران UdA با استفاده از رنگ پذیری پالت ساختاری که بیشتر در رده ی رنگ پذیری Ahoy و شبه جزیره ی پنج انگشتی ( Five Fingers Peninsula ) است، را نمایش می دهد.

 

 

حمام و توالت توسط معماران UdA – مثالی دیگر از پالت رنگ ساختار مایل به تیرگی (تصویر زیر). پالت رنگ قوه ی ادراک و حساسیت (Sentience ) به سمت sweet pastels پیش می رود که این عمل باعث منظره ی بهتر می شود. توانایی اسکاندیناوی ها در این طرح زیبا، بطور آشکارا نمایان است. مس، سنگ و چوب مصالح طبیعی هستند که الهام بخش طرح رنگ های Sentience می باشند.

آشپزخانه نمونه ی بارزی از سبک رایج و کاربردی برای طراحی داخلیِ امروزی است. سطح مرمرین و لوازم برنجی و چوبی متناسب و شیک دیگر، اجزای زیبای دیگری از وسایل که ساده و در عین حال مجلل هستند، این ترکیب منظم را به وجود می آورد و نشان می دهد که چگونه لوازم جزیی برنجی و چوبی می تواند چاشنی پالت رنگ Construct شود.

Victory Apartment (ساختمان ویکتوری) توسط VOOOD نشان می دهد که یک رنگ پذیری زیبا و بی صدای پالت رنگ Sentience می تواند در این حد شیک و جذاب باشد. The Pearl Gray طراح نظم این تزیین کاربردی و اصول طراحی داخلی شهری، برای طرح امروزی تصمیم گرفته که این طرح امروزی که ترکیبی از سفید و طوسی است باعث می شود که نور در خانه نقش خارق العاده ای را بازی کند. تصویر زیر آپارتمان امروزی را نشان می دهد.

طرح عرضه شده ی دیگر از رنگ Sentience ، ساختمان امروزی Duplex توسط اداره ی ترکیب ( Form Bureau) می باشد که با لوازم بتنی و چوبی زیبا و ترکیباتی از بافت و رنگ، امروزی و جذاب شده است.

 

طرح رنگ Chroma در Memphis و Bauhaus برای غنی کردن رنگ ها با رنگ پذیری خمیر های vibrant tones و softer pastel استفاده می شود. این پالت رنگ برای روح های جوان و شاداب بسیار مناسب است و به محیط اطراف طراوت می بخشد. هتل استراحتی اسپانیایی Valencia توسط ماسکوئِسپایو ( Masquespacio (، اجرای زیبایی از پالت امروزی Chroma را پیشنهاد می دهد و به ما نشان می دهد که چگونه هنر و سرزندگی می تواند در راستای انتخاب دقیق رنگ ها در طراحی های داخلی قرار گیرد.

 

 

بنابراین می توانیم در سال آینده شاهد ترکیب رنگ های شاداب و باشکوه باشیم تا بتوانیم از طراحی داخلی امروزی لذت ببریم.

 

تیتر انگلیسی : Interior Design Trends to Watch for in 2017

تیتر فارسی : گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ )قسمت ۳)

کلمه ی کلیدی : طراحی داخلی

تعداد کلمات انگلیسی : ۸۴۸

تعداد کلمات فارسی : ۱۱۶۴

تعداد تصاویر : ۱۹

تعداد کلمات کلیدی متن : ۱۰

تاریخ ترجمه : ۱۰/۱۰/۱۳۹۵

لینک منبع : http://interiorzine.com/2016/09/15/interior-design-trends-2017/

 

پاسخی بنویسید