امیرحسین موسوی

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت دوم

 

 

همانطور که در بخش اول خواندیم طراحی داخلی به فضای اطراف، آرامش و زیبایی خاصی می بخشد و خانه های متحرک و لوازم چند قسمتی زندگی را برای خانه به دوشان شهری آسان تر کرده است. در ادامه ی مبحث به ترند جدیدی می پردازیم که الهام گرفته از سبک قدیم می باشد.

 

سومین تِرِند و گرایشِ بی نظیرِ در حال پرورش در طراحی داخلی امروزیِ سال ۲۰۱۷، رواج سبک های قدیمی است. با بازگشت صنعت موسیقی، مد ، فیلم و سریال های دهه ی ۶۰ و ۷۰ مانند سریال های Vinyl و Mad man ، ساختار، رنگ ها و اشکال دهه های مذکور دوباره رایج شده است. اما این روش اولین بار در نمایشگاه لوازم خانگی Milan درخشید، جایی که کلکسیون جدید پاتریشیا یورکولا ( Urquiola Parricia) برایCassina، یک دیوار آجری، پرتو افکن های چوبی و ترکیب گیاهان روی لوازم که الهام گرفته از پنجاه و پنجمین عمارت کلاه فرنگی( مکان شاعرانه ای با پیچیدگی های ناملایم) بود، به نمایش گذاشته شد.

 

عمارت کلاه فرنگی Rietveld که الهام بخش نمایشگاه Milan ( پروژه ی طراحی Cassina به مدیریت پاتریشیا یورکولا Patricia Urquiola ) بود، ساختمان موقتی در سال ۱۹۵۵ در هلند برای نمایش تراشکاری و نوسازی های سال های آینده در باغ تراش کاری موزه ی Kroller-Muller بوده است. گرایش Cassina، سبک هنرمندانه و مینیمالیستی آن را در یک راه و روش جدید، به روز و طراحی مجدد نموده و سپس وارد زندگی امروزی کرد.

 

قطعات شگفت انگیز لوازم خانه ی طراحی شده در دهه ی ۶۰ که دیگر تولید نمی شد در نمایشگاه Milan همانند تکه های گرانبهای گم شده ی هنری درخشید و سرانجام جای خود را در میان مردم پیدا کرد. گسترش نوآوری در تولید باعث شد که طرح های داخلیِ قدیمی دوباره دیده شوند.

این صندلی زیبای چوبی برای مبلمان شرکتی در سال ۱۹۵۰ از Hansen & SØn طراحی شد و امروزه نیز به نمایش گذاشته شده است. طرح صندلیِ راحتیِ مستطیل شکل، CH22 با روکش چوبی مثل تراشه ای از چوب است، که بازتاب زندگی درختی را نشان می دهد و طراحی ساختار پیچیده ی آن قبل از به روز کردنش سخت بود.

 

نمونه ی دیگر، این صندلی چوبی حجیم است. این طرح نشان می دهد که چگونه نوآوری های جدید سبب شده وسایل قدیمی جای خود را در طراحی های داخلیِ امروزی بیابند – کلکسیون ساده ی Clad طرح Sollos توسط جادِر آلمِیدا Jader) (Almeida، مناسب برای منزل، دفتر کار، داخل یا بیرون – این تراشکاری دارای یک جذابیت و زیبایی خاصی است.

نمونه ی وسیله ی یکدست با شکلی هندسی و هنری که ذهن ما را مستقیم به سال ۱۹۶۰ می برد. کلکسیون اخیر Baxter در نمایشگاه Milan ارتباط عظیمی بین سبک قدیم و طراحی های جدید برقرار می کند.

 

سبک قدیم ( Retro Vibe) نه تنها می تواند در طراحی صندلی و لوازم منزل احساس شود بلکه در طراحی های داخلی دیگر مانند لامپ ها و روشنایی ها نیز از این سبک های قدیمی الهام گرفته شده است. اینجا چند نمونه مثال های تاثیر گذار را آورده ایم که می توان تبعیت آرایش طراحی های جدید از آن ها را به سادگی ملاحظه کرد.

بیایید با طرح پاول هِنینگسِن (( Poul Henningsen (که “اولین معمار نورآرایی دنیا” نام دارد.) شروع کنیم. طراح، معروف به دو حرف اول اسم خود یعنی PH، که تحصیلاتش در رشته ی نورآرایی است و در شغل خود به بررسی اهمیت روشنایی در زندگی پرداخته بود، با نظریه اش که مکمل کننده ی هنر است شناخته می شود. مضمون نظریه ی او اینست که بیننده نباید در معرض انعکاس بیش از اندازه ی نور از منبعش قرار گیرد. بنابراین در وسیله ی ساخته شده ی خود، آویز PH 3½، تعدادی سایه بند لایه ای استفاده کرد که هم توانایی پخش نور را داشته باشد و هم از نور مستقیم لامپ جلوگیری نماید، بدین معنی که ایجاد یک نیم بند باعث انتشار بیشتر نور هم بشود.

طرح اصلی از چراغ برنجی در سال ۱۹۲۹ الهام گرفته شده است که برخلاف ۸۰ ساله بودن این طرح، هم جدید و هم سنتی جلوه می کند و کاملا مناسب طراحی های داخلی گسترده ای برای محیط های داخل منازل می باشد. آویز PH 3½-۳ قسمتی از طرح نورآرایی Danish است.

کلکسیونی طرح های داخلی توسط لونا واترین ( Lonna Vautrin) الهام گرفته از Chouchin ، سنت قدیمی ژاپنی ها، (فانوس هایی از جنس کاغذ های نمادین و چوب خیزران که عموما بعنوان روشنایی جلوی در رستوران ها و کافی شاپ ها، یا طلسم خوش شانسی جلو در خانه ها استفاده می شد.) ، با زیبایی ساده و شکل جذابش چشم را خیره می کند. خانواده ی Chouchin ها شامل سه طرح با بدنه ی شیشه ایِ مات و رنگی می باشد و با طراحی هوشمندانه و هنری، نور را به خوبی پخش می کند و جوی احساسی را برای تزیین ایجاد می نماید. واقعا جالب است که چگونه شخصی می تواند یک وسیله یا سنت قدیمی را بدون اینکه نماد و زیبایی اصلی آن را از بین ببرد، تنها با اضافه کردن چند طرح جدید وارد دنیای امروزی کند و در قالبی جدید آن را به نمایش بگذارد.

کلکسیون جذاب جِیمی هایلون ( Jaime Hayon ) از چلچراغ ها، لامپ های آویزی و تخت، نمونه ای دیگر است که نشان می دهد چگونه اشکال و اجسام قدیمی و نامناسب در قالب لوازم خانگی امروزی به نمایش گذاشته می شوند. ترکیب سبک مینیمالیستی فلزات خوش تراش و بدنه ی سرامیکی آن ها با هنر دستیِ سنتی و مسحور کننده ی شیشه های برجسته ی دست ساز، تاثیر به یاد ماندنی در طراحی بر جای می گذارد.

 

خانه های شهری محدود

امروزه تِرِند ها و گرایش های دیگر طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷، به خوبی مشاهده می شود و بسیار دیدنی است : بازی ای که طراحان با خانه های شهری محدود و محصور شده انجام می دهند. تعجبی ندارد که فضای مهار شده، چالش بزرگی را برای طراح به وجود می آورد و او را به جنگ مجازی برای طراحی اشکال هر چه بیشتر فرا می خواند. این سوال را در ذهن او ایجاد می کند که چگونه می تواند برای زندگی شهری متحرک در یک مربع حدودا ۲۰ در ۳۰ متر، فضایی شیک و زیبا ایجاد کند که با هر بار ورودش به آن احساس راحتی و شادمانی داشته باشد؟

به یاد داشته باشید که هر چه زمان می گذرد علاقه ی آسیایی ها و اروپایی ها به فضای کوچکتر برای پذیرایی بیشتر می شود. دیدنِ این بازی – که ما آن را “بازی” نامیدیم – بین خیالپردازی و خلاقیت طراحان و واقعیت از نزدیک ارزش دارد. طراحان این بازی، امسال نمونه های خارق العاده ای از طراحی های داخلی جدید و مهارت خلاقانه را ابداع نمودند.

این طرح که به تازگی ساخته شده است، نمونه ی خوبی برای نمایش هدف مذکور می باشد که چگونه محل زندگی کوچکی که بیش از نیاز شهر پر جمعیت Taipei است می تواند نه تنها به محل سکونتی کاربردی و راحت تبدیل شود بلکه می تواند بیانگر شیک، نوین و به به روز بودنِ طرح معاصر باشد.

 

سبک مینیمالیستی و فضای خط کشی شده به خاطر مساحت ۲۲ متر مربعی مکان مورد نظر و همچنین تناسب سبک زندگی متحرک شهری مشتری با روش ساده ی طراحی داخلی، گزینه های خوبی می باشند. این درک عمیق از احتیاجات و انتخاباتی که صاحب خانه دارد، نمایان گر این حقیقت است که وقتی مکان مورد نظر در حین کار محدود می شود، طراحان باید جزییات را بفهمند و برای قالب بندی چیدمان، تمام هوش و ذکاوت خود را به کار گیرند تا بتوانند تا آخر عمر، هم زمان تجربه ی یک زندگی بی دغدغه، به روز و همچنین راحت را داشته باشند.

 

نمونه ی دیگری از یک طراحی داخلیِ معاصر آسیایی که بسیارکاربردی و زیباست را برای یک خانه ی کوچک می بینیم. این خانه برای دو خواهر از Folk Design طراحی شده که هم از طرح های به روز و سنتی، هم گیاهان و سطوح سفید استفاده شده و فضای خانه را گرم و نرم ساخته طوری که ساکنانش پس از ورود احساس راحتی می کنند.

در این زمینه، ایده ی زیبایی خواهی و مدیریت قسمت های مختلف ساختمان – اتاق خواب، آشپزخانه و حتی انباری – نه تنها پیچیدگی کاربرد هوش در به روز کردن را نشان می دهد بلکه نمایانگر ایده ای هنری در زندگی شهری است.

درخشش رنگ طلایی فلزیِ این پرده که از یک روکش همدما بدست آمده است و در آپارتمان کوچکی در Florence از آن استفاده شده است، طراحی داخلی بی نظیر خود را نمایش می دهد. سیلویا اَلوری ( Silvia Allori) معماری که پذیرایی ۴۲ متر مربعی خود را به دفتر کار و همچنین خانه ای پر انرژی و به روز تبدیل کرد.

تابلویی روی دیوار پذیرایی جای گرفته است تا مکان قرار گیری میز و قفسه ی کتاب بهتر به چشم آیند، از طرفی مبل های توکار، توانایی تبدیل شدن به تخت خواب را دارند – این قابلیت اجازه می دهد که فضای بیشتری از خانه قابل استفاده گردد و خانه به دلیل این طراحی داخلیِ جدید، شیک، هنری و امروزی باشد.

در این بخش به مطالبی راجع به سبک قدیم و طریقه ی ورود آن به دنیای امروزی پرداختیم. در بخش سوم توضیحاتی مرتبط با مصالح مورد استفاده در طراحی های داخلی و همچنین رنگ های آرامش بخشِ مدرن را بیان خواهیم کرد.

 

تیتر انگلیسی : Interior Design Trends to Watch for in 2017

تیتر فارسی : گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ )قسمت ۲)

کلمه ی کلیدی : طراحی داخلی

تعداد کلمات انگلیسی : ۱۲۴۱

تعداد کلمات فارسی : ۱۵۷۳

تعداد تصاویر : ۱۸

تعداد کلمات کلیدی متن : ۱۶

تاریخ ترجمه : ۱۰/۱۰/۱۳۹۵

لینک منبع : http://interiorzine.com/2016/09/15/interior-design-trends-2017/

 

 

 

پاسخی بنویسید