امیرحسین موسوی

راهنمای انتخاب مبل برای منزل

 

همه ما دوست داریم مبلی را برای منزل خود انتخاب کنیم که علاوه بر زیبایی بر روی آن حس خوبی داشته باشیم.

هنگامیک ه ما در منزل هستیم بیشتر وقت خود را بر روی مبل های مان می گذارنیم پس ارزش این را دراد که شما بهترین مبل را برای منزل خود انتخاب نمایید.

در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چطور بهترین مبل را برای منزل خود انتخاب کنید.

انتخاب مبل

در همه مبل ها فاکتورهای یکسانی وجود دارد که باید به آنها توجه شود، این فاکتورها شامل موارد زیر می شوند:

راحتی، زیبایی، دوام و کیفیت، کاربرد این فاکتورهای مهم هستند! اگر شما به این موارد در هنگام خرید توجه نکنید، قطعا پول و زمان خود را هدر خواهید داد.

مبل های لوکس یا راحتی؟

 

همه ما مبل های بزرگ و لوکس را دوست داریم و آنها را می پسندیم، اما واقعا در منازل همه ما برای این مبل ها فضای کافی وجود دارد؟ اگز منزل شما نقلی است وفضای کافی برای مبل های تان ندارید، باید از مدل های خاصی استفاده کنید که ما به شما پیشنهاد می کنیم. به طور مثال برای خانه هایی کوچک، مبل هایی که دسته های کوتاه دارند توصیه می شود، این مدل میل ها باعث بزرگ تر به نظر رسیدن خانه های شما خواهد شد! همه ما علاوه بر میل ملزومات دیگری مانند تلوزیون، میز ناهار خوری، اقلام دکوری و …. را در فضای اتاق پذیرایی خود قرار می دهیم که باید برای آنها هم فضای کافی دی نظر بگیریم.

 

کیفیت ی ازیبایی؟

مبل یکی از وسایل خانه ماست که هرروز از آن استفاده می کنیم، وسیله ای که هر روز از آن استفاده می شود باید جنسی مرغوب داشته و بالاترین مقاومت را در برابر کثیفی ها و صدمات داشته باشد! برخی از طراحان دکوراسیون مانند Georgia Metcalfe معتقدند که جنس چرم می تواند بهترین گزینه برای انتخاب مبلمان باشد.

Charlie Marshall می گوید هنگام انتخاب مبل بسیار دقت کنید، خرید مبل را ساده نگیرید زیرا مانند یک سرمایه گذاری است!

 

به طور مثال می توانید سفارش مبل با چوب راش را بدهید و دقت کنید که پارچه رو مبلی با کیفیتی را انتخاب کنید؛ علاوه بر این به نحوه ساخت و متصل کردن اجزاء مبل هم دقت نمایید.

 

مهم ترین ویژگی مبل خوب

 

از میان ۴ ویژگی که در بالا ذکر شد،راحتی و زیبایی معمول ترین ویژگی هایی هستند که در نظر گرفته می شوند، زیبایی که صد درصد سلیقه ای است و راحتی هم با چند بار نشستن بر روی مبل مشخص خواهد شد. امروزه اکثر مبل ها با کیفیت بسیار بالایی ساخته می شوند، زیرا این بازار به شدت رقابتی است!

اگرچه انتخاب مبل برای منزل، ممکن است فعالیتی ساده به نظر بیاید،اما واقعا این طور نیست

ما در این مقاله سعی کردیم برخی نکات کاربردی و اصلی را به شما آموزش دهیم تا در هنگام انتخاب مبل با آگاهی بیشتری تصمیم گیری کنید. در آخر هم قص داریم نکاتی کلی را در رابطه با نحوه ست کردن مبل با منزل تان به شما معرفی کنیم.

اگر از پارچه های گل دار برای رو مبلی استفاده می کنید، فرش را ساده و خلوت کنید.

برعکس اگر از پارچه ساده برای روی مبلی اسفاده می کنید، برای فرش از طرح های شلوغ تر استفاده کنید.

منتظر مقالات بعدی ما باشید.

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت سوم

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ قسمت سوم

 

در قسمت قبلی به بیان مطالبی راجع به سبک قدیم و ورود آن به دنیای امروزی پرداختیم. در این بخش توضیحاتی در ارتباط با مصالح به روز مورد استفاده در طراحی داخلی و هم چنین رنگ ها و پالت رنگ هایی که باعث جذابیت بیشتر طرح می شوند خواهیم خواند.

 

مصالح به روز برای سال ۲۰۱۷

چه جنس و رنگ هایی در سال ۲۰۱۷ می توانند امروزی و شیک باشند؟ خب، اولین انتخاب ما سنگ مرمر است – از این سنگ برای طراحی های داخلی پذیرایی، آشپزخانه، حمام و توالت استفاده می شود. این ماده ی اولیه ی باشکوه، یک سنگ سنتی و قدیمی است که امروزه تعبیری جدید و فریفتنی پیدا کرده است.

 

 

 

 

 

 

صحبت از نقش جدید و غیر منتظره ی مصالح شد – در تِرِند حمام و توالت که استفاده از مرمر، سرامیک و چوب رایج نیست، به کار گیری این مصالح، ما را بسیار مشتاق و متعجب می کند. ما قصد داریم این موضوع را از نزدیک ببینیم و شما را نیز به این کار دعوت می کنیم.

مصالح دیگری که طراحان قصد استفاده از آن ها را در طراحی های داخلی خود دارند، فلزهای رنگی امسال – برنج، مس، طلا و نقره که خیلی از سبک خارج نیستند – در حقیقت، هنرمندان و طراحان در دایره ی معلومات تزیین داخلی در جست و جوی کاربرد های جدید و با شکوه این مصالح هستند و این کار برای آن ها لذت بخش است.

گرایش رنگ ها در طراحی داخلی سال ۲۰۱۷

پیش بینی رنگ Dulux برای سال ۲۰۱۷ از اهداف عجیب و مرموزی که در گوشه هایی از کره ی خاکی توسط چهار پالت اصلی بی صدا ساخته شده اند، الهام گرفته است – Chroma (خلوص رنگ)، Sentience (قوه ی ادراک)، Entwine (در هم پیچیدگی) و Construct (ساختار). رنگ و ایده ی طراحان در سال آینده از مصالح آلی که پیشتر از آن ها صحبت کردیم ترکیب شده است ( چوب، رس، مرمر، مس ) و انتظار می رود که بطور شگفت انگیزی در صحنه ی طراحی داخلی سال های آینده موثر واقع شود. پس بهتر است به بررسی این ترکیب جذاب که در سال های آتی خواهید دید بپردازیم.

پالت رنگ Entwine، اکنون نیز ایجاد طرح های زیبا و شاد با رنگ های جذاب و خوشرنگ را به چندین طراح و هنرمند مشهور القا کرده است. مثل اتاق جدیدی در هتل Milan – یک پروژه از طراح اسپانیایی، پاتریشیا یورکولا ( Patricia Urquiola). این طراح اسپانیایی به عنوان سرپرست برای هنر Cassina، عناصر طراحی و لوازم خانگی خوشرنگ و مارک داری را برای ساخت فضایی تپنده و تاثیری برگرفته از فصل انگورچینی، به کار برد.

در عکس زیر ترکیب بیشتری از رنگ شکلاتی Manila و Butter را مشاهده می کنیم. این طرح رنگ، بیشتر برای میز توالت آرایشی استفاده می شود که راحتی و گرمی بیشتری به طرح می بخشد.

جدید ترین طرح از Materio توسط جِیمی هایون ((Jaime Hayon خلاقیت ذهن، الهام گرفتن طراحان و انتخاب های دقیق رنگ برای حمام و توالت را اثبات می کند و نشان می دهد که اهمیت این بخش از خانه، درست به اندازه ی پذیرایی است. در طراحی داخلی حمام و توالت های Hayon روح یک فضا به خوبی مد نظر قرار گرفته شده است، همان طور که جزییات توسط Art Deco و دیگر دوره های تاریخی مورد توجه قرار می گرفت.

میز Bonaldo توسط آلِین گیلز ( (Alain Gilles به ترکیب طراحی دیگری عرضه شد که از پالت رنگ Entwine الهام گرفته شده بود، اما این بار نماهای آن بیشتر در رنگ پذیری Banana Rama بودند.

پالت ساختار (Construct) به افزایش “فلزات شهری” (Urban Metallic) در پارلت های رنگ، در لحظه ی مورد نظر نگاه می کند و قصد دارد شالوده ای از بی تجربگی ها را جشن بگیرد. هم چنین با اشاره به رگه ای از Brutailist که می تواند در نواهای ترکیب ساختار ( Construct’s mix tones) پیدا کند، اثر شدیدی به تزیین اضافه می نماید.

تصویر بالا فضای گرگ و میش در در طراحی داخلی یک خانه ی امروزی توسط انجمن طراحان Ukrainian در YoDezeen را نشان می دهد . تجلی مرموز و تاریک این خانه ی شهری با احساس گرمی و راحتی در این فضا، پالت مصالح آلی، نظم و مدیریتِ هم زمان در آمیخته است و نمونه ی بارزی از ترکیب پالت رنگ ساختار (Construct) با جو تاریک امروزی به نمایش می گذارد.

تصویر زیر طراحی داخلیِ حمام و توالت توسط معماران UdA با استفاده از رنگ پذیری پالت ساختاری که بیشتر در رده ی رنگ پذیری Ahoy و شبه جزیره ی پنج انگشتی ( Five Fingers Peninsula ) است، را نمایش می دهد.

 

 

حمام و توالت توسط معماران UdA – مثالی دیگر از پالت رنگ ساختار مایل به تیرگی (تصویر زیر). پالت رنگ قوه ی ادراک و حساسیت (Sentience ) به سمت sweet pastels پیش می رود که این عمل باعث منظره ی بهتر می شود. توانایی اسکاندیناوی ها در این طرح زیبا، بطور آشکارا نمایان است. مس، سنگ و چوب مصالح طبیعی هستند که الهام بخش طرح رنگ های Sentience می باشند.

آشپزخانه نمونه ی بارزی از سبک رایج و کاربردی برای طراحی داخلیِ امروزی است. سطح مرمرین و لوازم برنجی و چوبی متناسب و شیک دیگر، اجزای زیبای دیگری از وسایل که ساده و در عین حال مجلل هستند، این ترکیب منظم را به وجود می آورد و نشان می دهد که چگونه لوازم جزیی برنجی و چوبی می تواند چاشنی پالت رنگ Construct شود.

Victory Apartment (ساختمان ویکتوری) توسط VOOOD نشان می دهد که یک رنگ پذیری زیبا و بی صدای پالت رنگ Sentience می تواند در این حد شیک و جذاب باشد. The Pearl Gray طراح نظم این تزیین کاربردی و اصول طراحی داخلی شهری، برای طرح امروزی تصمیم گرفته که این طرح امروزی که ترکیبی از سفید و طوسی است باعث می شود که نور در خانه نقش خارق العاده ای را بازی کند. تصویر زیر آپارتمان امروزی را نشان می دهد.

طرح عرضه شده ی دیگر از رنگ Sentience ، ساختمان امروزی Duplex توسط اداره ی ترکیب ( Form Bureau) می باشد که با لوازم بتنی و چوبی زیبا و ترکیباتی از بافت و رنگ، امروزی و جذاب شده است.

 

طرح رنگ Chroma در Memphis و Bauhaus برای غنی کردن رنگ ها با رنگ پذیری خمیر های vibrant tones و softer pastel استفاده می شود. این پالت رنگ برای روح های جوان و شاداب بسیار مناسب است و به محیط اطراف طراوت می بخشد. هتل استراحتی اسپانیایی Valencia توسط ماسکوئِسپایو ( Masquespacio (، اجرای زیبایی از پالت امروزی Chroma را پیشنهاد می دهد و به ما نشان می دهد که چگونه هنر و سرزندگی می تواند در راستای انتخاب دقیق رنگ ها در طراحی های داخلی قرار گیرد.

 

 

بنابراین می توانیم در سال آینده شاهد ترکیب رنگ های شاداب و باشکوه باشیم تا بتوانیم از طراحی داخلی امروزی لذت ببریم.

 

تیتر انگلیسی : Interior Design Trends to Watch for in 2017

تیتر فارسی : گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ )قسمت ۳)

کلمه ی کلیدی : طراحی داخلی

تعداد کلمات انگلیسی : ۸۴۸

تعداد کلمات فارسی : ۱۱۶۴

تعداد تصاویر : ۱۹

تعداد کلمات کلیدی متن : ۱۰

تاریخ ترجمه : ۱۰/۱۰/۱۳۹۵

لینک منبع : http://interiorzine.com/2016/09/15/interior-design-trends-2017/

 

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت اول

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ قسمت اول

 

شاید ما نتوانیم تکنولوژی و نو آوری را در زندگی روزمره ی خود احساس کنیم اما این دو، زندگی ما را به سرعت و شدت دچار تغییر کرده اند طوری که انتظار می رود جدید ترین تِرِندها (Trends) و گرایشاتِ طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ به طرز غیر قابل تصوری شگفت انگیز، جالب و جدید باشند. اما ما تلاش خود را می کنیم که برای همگان قابل تصور شود پس اگر راجع به این موضوع کنجکاو هستید، بهتر است با هم نگاهی به آن بیندازیم.

مبلمان و اثاثیه ی خانه روز به روز برای محیط منازل متناسب تر می شوند، قالب مستطیل شکل، بافت نرم و مواد اولیه ی آلی، همه و همه با رنگ های گرم و ملایم و شکلی نرم، یک محیط آرام را فراهم می سازند – محیطی که یک شخص بتواند برای آرامش به آن جا پناه ببرد. بنابراین جست و جو برای همچین محوطه ی آرامش بخشی، نیازمند یک طراحی داخلی بسیار ماهرانه است و کار مهمی به شمار می رود. شکل زیر نصب چراغ نور افکن در داخل خاله در شهر میلان را توسط studiopepe نشان می دهد.

مردم عاشق سفر، جنب و جوش و تغییر هستند – بنابراین بنظر می رسد که خلاقیت ذهن، بر طراحان چیره شده است زیرا این روز ها نمونه ی بارزی از خانه های چرخ دار و ماشینی را مشاهده می کنیم. اشتیاق و پویایی برای تغییر پذیری، تمایلاتی هستند که طراحی داخلیِ لوازم منزل و درک از خودِ خانه را بطور تغییر ناپذیری متحول می کنند. تصویر زیر به اصطلاح خانه ی موبایلی را نشان می دهد.

مثالی می آوریم تا ببنیم چگونه طراح آلمانی، نیلز هولگرمورمن ( (Nils HolgerMoorman، در سفرهای تجاری و کاری خود در یک ون که به شکل خانه بود، می خوابید. این خلاقیت ذهن او بود که جرقه ای زد و یک Volkswagen T6 را به خانه ی موبایلی تبدیل کرد. طراحی داخلی و راه حل ساده ای که پیش گرفت، علاقه ی خلاقان به ترکیب کردن طرحی ساده را با مدل های جدید و جالب منعکس می کند ( مانند پالت رنگ تیره یا The dark color palette).

 

این خانه که فرد طبیعت دوست و ساده ی اهل اسکاندیناوی را حمل می کند، یکی از اولین خانه های متحرک ساخته شده در کشور هلند است. طراح هلندی، دنیل ونِمن ( Daniel Venneman )، porta place را بعنوان یک محل باز که به فضا متصل است، در نظر می گیرد – با پنجره های بزرگ، مدیریت و معماری شفاف فضا، انسان احساس میکند در هوا معلق است و با محیط اطراف ارتباط برقرار می کند.

در این کار، نه تنها خانه آزادانه در محیط اطراف پدیدار می شود بلکه بزرگتر از آن نیز به نظر می آید – نتیجه ی این که یک خانه ی کوچک نمی تواند احساس کوچکی کند، روح آزاد شده ی آن از پوسته ش است.

Cristina Christova)) کریستینا کریستووا، معمار جوانیست که از آرزوی سفر، همچنین فرار از شلوغی و مصالح ساختمانی برای ساخت یک خانه ی موبایلی به نام Koleliba (خانه ی متحرک) الهام گرفت. بر خلاف اندازه ی کوچک خانه، همه ی بخش های مورد نیاز آن ساخته شد – آشپزخانه با یخچال و اجاق گاز، توالت و حمام، مبل های قابل تبدیل به تخت خواب، همگی ثابت می کنند که آزادی و راحتیِ طراحی داخلی جدید در قوه ی ادراک و خلاقیت است. پالت مصالح در نهایت به آن زیبایی می بخشد و خانه و طبیعت را به هم مرتبط می کند.

تصویر زیر پروژه ی Gaecia Cumini برای Agape – کلکسیون خط نقطه

تمایل مردم برای زندگی در اقامتگاه های کوچک، تغییر چشم گیری در کاربرد لوازم خانه و ساختار طراحی تزیینات جدید خانه ها ایجاد می کند. این موضوع ما را به سمت گرایشِ بعدیِ طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ سوق می دهد – چند تکه و قالبی بودنِ (Modularity) لوازم خانه و انعطاف پذیری طراحی.

 

حمام هایی با سبک مینیمالیستی برای خانه های شهری

وقتی صحبت از طراحی داخلیِ اندازه و شکل هندسی حمام و دستشویی می شود، نوآوری آن بیشتر به سمت فضایی کوچک روی می آورد. بعد از انتخاب وان های بزرگ و جاگیر برای حمام ها، مشاهده می کنیم که موقع ترکیب حمام و دستشویی، با کوچک بودن فضا، محیط خودمانی تر و شخصی تری را فراهم آورده ایم. رفته رفته اندازه و شکل تولت و وان حمام بطور قابل ملاحظه ای نه تنها برای جا شدن در محیط های کوچک آپارتمان های شهری بلکه برای ایجاد خلوت و تنهایی کوچک شد. دقت داشته باشید که منظور از کوچک، کمتر شدن وسایل، راحتی، مدل و کاربرد آن ها نیست.

لوازم دست شویی در تصویر زیر خیلی مناسب و جمع و جور است، نمونه ای زیبا، جدید و کاربردی بدون استفاده از رنگ های براق و خیلی روشن – ست لوازم حمام و دستشویی، کاری از استفانو کاوازانا ( (Stefano Cavazzana – کلکسیون Oblon برای Novello.

ست لوازم خانگی چند قسمتی (Modular )

لوازم چند قسمتی، تِرِند (trend) و گرایش جدید در طراحی داخلیِ آینده است – که از روی سیستم های چند قسمتی مورد نیاز، خلاقانه و با قابلیت نوآوری های جدید نامگذاری شده است و نه تنها کاربرد و قابلیت بالایی دارد بلکه نبوغ بی اندازه و سرزندگی روح انسان را به نمایش می گذارد. بیشترین تغییرات در طراحی حمام و دستشویی دیده می شود. همان طور که قبل تر برای شما گفتیم، طراحان و همچنین مردم تمایل به فضاهای کوچکتری برای طراحی حمام و دستشویی و نیز لوازم انعطاف پذیر و نرم و همچنین طراحی هایی با رنگ روشن دارند.

پروژه های ابتکاری و پیچیده مانند پروژه ی ناتالیا جِسی ( Natalia Geci) – ست لوازم خانگی چادر نشینی، به تازگی راه افتاده که با لوازم کاربردی و زیبایش، بیننده را نفسگیر می کند. همانند مورد قبلی، ساخت یک کلکسیون از لوازم خانگی چند قسمتی که می تواند تمام وسایل مورد نیاز برای یک زندگی چادرنشینی را در خود جا دهد به وسیله ی تجربه شخصی یک معمار آرژانتینی که طراح Natali Geci نیز هست، به او الهام گردید. (تصویر زیر)

ست لوازم خانگی Lynko برای کسانی است که در یک زمان هم مدام در رفت و آمد هستند و هم خواستار جدیدترین لوازم و وسایل خانه می باشند. جِسی ( Geci) پس از سال ها دور انداختن لوازمش در هنگام جابجایی، بلاخره به فکر یک طراحی داخلی جدید و راه چاره ای افتاد که هم هدررفت کمتری داشته باشد و هم بتواند لوازم مورد نیازش را همیشه همراه خود ببرد و از آن ها استفاده ی مناسب کند، در حقیقت طوری تغییر پذیر باشد که بتواند هرکجا می رود یک دفتر جمع و جور، مغازه ی ساده یا حتی آشپزخانه ای را به همراه خود داشته باشد. این ست نه تنها جذابیت تک و خاصی دارد بلکه کاربردی و بسیار ظریف است. اجزای متعددی در سایز های متفاوت دارد که دارای قالب فلزی است و با لولاهای چوبی به هم متصل شده اند و شکل کاملی از وسیله ی دلخواه شما را می سازد. (تصویر زیر)

قالب اصلی آن، به منظور حمل و نقل و نگهداری آسان بصورت تخت در می آید. قطعات آن با لوازم داخلش مثل آینه، قلاب ها، رخت آویز ها، کف قفسه ها، طبقات و کیسه های پارچه ایِ روی آن به راحتی جمع می شوند.

نمونه ی خارق العاده ای دیگر از لوازم چند قسمتی، مبل یا کاناپه ی چند تکه ای است که برای Moroso توسط وِرنِر اَیسَلینگِرWerner Aisslinger) ( از Bikini Island طراحی شد – با دیدن این طرح رنگارنگ احساسی آمیخته از تفریح و شادی به شما القا می شود.

 

ست لوازم چند تکه برای این طراحی شده که شما بتوانید طرح مورد نظر خود را یا آنچه را که خود به آن عادت دارید بسازید و آن ها را با هم ست و تنظیم نمایید، در حقیقت خودتان یک طراحی داخلی دلخواه برای خانه تان را تنظیم می کنید. با اجزایی مثل عسلی، میز، جا لباسی، پرده، قفسه، ظروف، صندلی و میز کار، Bikini Island شما را با طراحی مخصوص و معاصر داخلی که مایحتاج هر خانه را فراهم میکند، تحت پوشش خود قرار می دهد. این طراحی تعبیه شده تا ایده های مرسوم شما را در تزیین خانه به چالش بکشد – کاناپه ی منزل شما برای حفظ سنت قدیم حتما لازم نیست به دیوار نزدیک باشد، شما می توانید خود برای مکان کاناپه تصمیم بگیرید. طرح و رنگ آن به هر اندازه که دلخواه شماست می تواند خوشرنگ و شاد باشد. نظر اَیسَلینگِر ((Aisslinger برای ساخت این طرح، دورهمی های خانوادگی و دوستانه در مکانی است که به همه چیز خوب و دقیق توجه شده باشد.

 

ست های لوازم خانگی چند قسمتی برای خانه به دوشان شهری که معمولا در حال جابجایی خانه های خود هستند و یا کسانی که خواستار مدیریت ساده ای برای خانه ی متحرک و تغییر پذیرشانند، مناسب می باشند. مزیت های آن بسیار زیاد است و به سادگی در ذهن می ماند حتی اگر مارک های شناخته شده ای مثل Moroso توجه خود را به این گرایش نوین در طراحی داخلی برای چیدمان خانه معطوف کنند، مشخص می شود که تا چه حدی این روش ابتکاری و خارق العاده است.

 

در این بخش نمونه های ابتدایی از طراحی های داخلی و همچنین طراحی لوازم چند قسمتی که به سادگی جمع می شوند، بیان شد. بخش دوم در ادامه ی این متن توضیحاتی راجع به ترند سوم که رواش سبک قدیم به روش امروزی است، داده خواهد شد.

 

 

 

 

تیتر انگلیسی : Interior Design Trends to Watch for in 2017

تیتر فارسی : گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت اول

کلمه ی کلیدی : طراحی داخلی

تعداد کلمات انگلیسی : ۱۱۵۶ واژه

تعداد کلمات فارسی : ۱۵۳۲ واژه

تعداد تصاویر : ۱۵

تعداد کلمات کلیدی متن : ۱۲

تاریخ ترجمه : ۱۰/۱۰/۱۳۹۵

لینک منبع : http://interiorzine.com/2016/09/15/interior-design-trends-2017/

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت دوم

 

 

همانطور که در بخش اول خواندیم طراحی داخلی به فضای اطراف، آرامش و زیبایی خاصی می بخشد و خانه های متحرک و لوازم چند قسمتی زندگی را برای خانه به دوشان شهری آسان تر کرده است. در ادامه ی مبحث به ترند جدیدی می پردازیم که الهام گرفته از سبک قدیم می باشد.

 

سومین تِرِند و گرایشِ بی نظیرِ در حال پرورش در طراحی داخلی امروزیِ سال ۲۰۱۷، رواج سبک های قدیمی است. با بازگشت صنعت موسیقی، مد ، فیلم و سریال های دهه ی ۶۰ و ۷۰ مانند سریال های Vinyl و Mad man ، ساختار، رنگ ها و اشکال دهه های مذکور دوباره رایج شده است. اما این روش اولین بار در نمایشگاه لوازم خانگی Milan درخشید، جایی که کلکسیون جدید پاتریشیا یورکولا ( Urquiola Parricia) برایCassina، یک دیوار آجری، پرتو افکن های چوبی و ترکیب گیاهان روی لوازم که الهام گرفته از پنجاه و پنجمین عمارت کلاه فرنگی( مکان شاعرانه ای با پیچیدگی های ناملایم) بود، به نمایش گذاشته شد.

 

عمارت کلاه فرنگی Rietveld که الهام بخش نمایشگاه Milan ( پروژه ی طراحی Cassina به مدیریت پاتریشیا یورکولا Patricia Urquiola ) بود، ساختمان موقتی در سال ۱۹۵۵ در هلند برای نمایش تراشکاری و نوسازی های سال های آینده در باغ تراش کاری موزه ی Kroller-Muller بوده است. گرایش Cassina، سبک هنرمندانه و مینیمالیستی آن را در یک راه و روش جدید، به روز و طراحی مجدد نموده و سپس وارد زندگی امروزی کرد.

 

قطعات شگفت انگیز لوازم خانه ی طراحی شده در دهه ی ۶۰ که دیگر تولید نمی شد در نمایشگاه Milan همانند تکه های گرانبهای گم شده ی هنری درخشید و سرانجام جای خود را در میان مردم پیدا کرد. گسترش نوآوری در تولید باعث شد که طرح های داخلیِ قدیمی دوباره دیده شوند.

این صندلی زیبای چوبی برای مبلمان شرکتی در سال ۱۹۵۰ از Hansen & SØn طراحی شد و امروزه نیز به نمایش گذاشته شده است. طرح صندلیِ راحتیِ مستطیل شکل، CH22 با روکش چوبی مثل تراشه ای از چوب است، که بازتاب زندگی درختی را نشان می دهد و طراحی ساختار پیچیده ی آن قبل از به روز کردنش سخت بود.

 

نمونه ی دیگر، این صندلی چوبی حجیم است. این طرح نشان می دهد که چگونه نوآوری های جدید سبب شده وسایل قدیمی جای خود را در طراحی های داخلیِ امروزی بیابند – کلکسیون ساده ی Clad طرح Sollos توسط جادِر آلمِیدا Jader) (Almeida، مناسب برای منزل، دفتر کار، داخل یا بیرون – این تراشکاری دارای یک جذابیت و زیبایی خاصی است.

نمونه ی وسیله ی یکدست با شکلی هندسی و هنری که ذهن ما را مستقیم به سال ۱۹۶۰ می برد. کلکسیون اخیر Baxter در نمایشگاه Milan ارتباط عظیمی بین سبک قدیم و طراحی های جدید برقرار می کند.

 

سبک قدیم ( Retro Vibe) نه تنها می تواند در طراحی صندلی و لوازم منزل احساس شود بلکه در طراحی های داخلی دیگر مانند لامپ ها و روشنایی ها نیز از این سبک های قدیمی الهام گرفته شده است. اینجا چند نمونه مثال های تاثیر گذار را آورده ایم که می توان تبعیت آرایش طراحی های جدید از آن ها را به سادگی ملاحظه کرد.

بیایید با طرح پاول هِنینگسِن (( Poul Henningsen (که “اولین معمار نورآرایی دنیا” نام دارد.) شروع کنیم. طراح، معروف به دو حرف اول اسم خود یعنی PH، که تحصیلاتش در رشته ی نورآرایی است و در شغل خود به بررسی اهمیت روشنایی در زندگی پرداخته بود، با نظریه اش که مکمل کننده ی هنر است شناخته می شود. مضمون نظریه ی او اینست که بیننده نباید در معرض انعکاس بیش از اندازه ی نور از منبعش قرار گیرد. بنابراین در وسیله ی ساخته شده ی خود، آویز PH 3½، تعدادی سایه بند لایه ای استفاده کرد که هم توانایی پخش نور را داشته باشد و هم از نور مستقیم لامپ جلوگیری نماید، بدین معنی که ایجاد یک نیم بند باعث انتشار بیشتر نور هم بشود.

طرح اصلی از چراغ برنجی در سال ۱۹۲۹ الهام گرفته شده است که برخلاف ۸۰ ساله بودن این طرح، هم جدید و هم سنتی جلوه می کند و کاملا مناسب طراحی های داخلی گسترده ای برای محیط های داخل منازل می باشد. آویز PH 3½-۳ قسمتی از طرح نورآرایی Danish است.

کلکسیونی طرح های داخلی توسط لونا واترین ( Lonna Vautrin) الهام گرفته از Chouchin ، سنت قدیمی ژاپنی ها، (فانوس هایی از جنس کاغذ های نمادین و چوب خیزران که عموما بعنوان روشنایی جلوی در رستوران ها و کافی شاپ ها، یا طلسم خوش شانسی جلو در خانه ها استفاده می شد.) ، با زیبایی ساده و شکل جذابش چشم را خیره می کند. خانواده ی Chouchin ها شامل سه طرح با بدنه ی شیشه ایِ مات و رنگی می باشد و با طراحی هوشمندانه و هنری، نور را به خوبی پخش می کند و جوی احساسی را برای تزیین ایجاد می نماید. واقعا جالب است که چگونه شخصی می تواند یک وسیله یا سنت قدیمی را بدون اینکه نماد و زیبایی اصلی آن را از بین ببرد، تنها با اضافه کردن چند طرح جدید وارد دنیای امروزی کند و در قالبی جدید آن را به نمایش بگذارد.

کلکسیون جذاب جِیمی هایلون ( Jaime Hayon ) از چلچراغ ها، لامپ های آویزی و تخت، نمونه ای دیگر است که نشان می دهد چگونه اشکال و اجسام قدیمی و نامناسب در قالب لوازم خانگی امروزی به نمایش گذاشته می شوند. ترکیب سبک مینیمالیستی فلزات خوش تراش و بدنه ی سرامیکی آن ها با هنر دستیِ سنتی و مسحور کننده ی شیشه های برجسته ی دست ساز، تاثیر به یاد ماندنی در طراحی بر جای می گذارد.

 

خانه های شهری محدود

امروزه تِرِند ها و گرایش های دیگر طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷، به خوبی مشاهده می شود و بسیار دیدنی است : بازی ای که طراحان با خانه های شهری محدود و محصور شده انجام می دهند. تعجبی ندارد که فضای مهار شده، چالش بزرگی را برای طراح به وجود می آورد و او را به جنگ مجازی برای طراحی اشکال هر چه بیشتر فرا می خواند. این سوال را در ذهن او ایجاد می کند که چگونه می تواند برای زندگی شهری متحرک در یک مربع حدودا ۲۰ در ۳۰ متر، فضایی شیک و زیبا ایجاد کند که با هر بار ورودش به آن احساس راحتی و شادمانی داشته باشد؟

به یاد داشته باشید که هر چه زمان می گذرد علاقه ی آسیایی ها و اروپایی ها به فضای کوچکتر برای پذیرایی بیشتر می شود. دیدنِ این بازی – که ما آن را “بازی” نامیدیم – بین خیالپردازی و خلاقیت طراحان و واقعیت از نزدیک ارزش دارد. طراحان این بازی، امسال نمونه های خارق العاده ای از طراحی های داخلی جدید و مهارت خلاقانه را ابداع نمودند.

این طرح که به تازگی ساخته شده است، نمونه ی خوبی برای نمایش هدف مذکور می باشد که چگونه محل زندگی کوچکی که بیش از نیاز شهر پر جمعیت Taipei است می تواند نه تنها به محل سکونتی کاربردی و راحت تبدیل شود بلکه می تواند بیانگر شیک، نوین و به به روز بودنِ طرح معاصر باشد.

 

سبک مینیمالیستی و فضای خط کشی شده به خاطر مساحت ۲۲ متر مربعی مکان مورد نظر و همچنین تناسب سبک زندگی متحرک شهری مشتری با روش ساده ی طراحی داخلی، گزینه های خوبی می باشند. این درک عمیق از احتیاجات و انتخاباتی که صاحب خانه دارد، نمایان گر این حقیقت است که وقتی مکان مورد نظر در حین کار محدود می شود، طراحان باید جزییات را بفهمند و برای قالب بندی چیدمان، تمام هوش و ذکاوت خود را به کار گیرند تا بتوانند تا آخر عمر، هم زمان تجربه ی یک زندگی بی دغدغه، به روز و همچنین راحت را داشته باشند.

 

نمونه ی دیگری از یک طراحی داخلیِ معاصر آسیایی که بسیارکاربردی و زیباست را برای یک خانه ی کوچک می بینیم. این خانه برای دو خواهر از Folk Design طراحی شده که هم از طرح های به روز و سنتی، هم گیاهان و سطوح سفید استفاده شده و فضای خانه را گرم و نرم ساخته طوری که ساکنانش پس از ورود احساس راحتی می کنند.

در این زمینه، ایده ی زیبایی خواهی و مدیریت قسمت های مختلف ساختمان – اتاق خواب، آشپزخانه و حتی انباری – نه تنها پیچیدگی کاربرد هوش در به روز کردن را نشان می دهد بلکه نمایانگر ایده ای هنری در زندگی شهری است.

درخشش رنگ طلایی فلزیِ این پرده که از یک روکش همدما بدست آمده است و در آپارتمان کوچکی در Florence از آن استفاده شده است، طراحی داخلی بی نظیر خود را نمایش می دهد. سیلویا اَلوری ( Silvia Allori) معماری که پذیرایی ۴۲ متر مربعی خود را به دفتر کار و همچنین خانه ای پر انرژی و به روز تبدیل کرد.

تابلویی روی دیوار پذیرایی جای گرفته است تا مکان قرار گیری میز و قفسه ی کتاب بهتر به چشم آیند، از طرفی مبل های توکار، توانایی تبدیل شدن به تخت خواب را دارند – این قابلیت اجازه می دهد که فضای بیشتری از خانه قابل استفاده گردد و خانه به دلیل این طراحی داخلیِ جدید، شیک، هنری و امروزی باشد.

در این بخش به مطالبی راجع به سبک قدیم و طریقه ی ورود آن به دنیای امروزی پرداختیم. در بخش سوم توضیحاتی مرتبط با مصالح مورد استفاده در طراحی های داخلی و همچنین رنگ های آرامش بخشِ مدرن را بیان خواهیم کرد.

 

تیتر انگلیسی : Interior Design Trends to Watch for in 2017

تیتر فارسی : گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ )قسمت ۲)

کلمه ی کلیدی : طراحی داخلی

تعداد کلمات انگلیسی : ۱۲۴۱

تعداد کلمات فارسی : ۱۵۷۳

تعداد تصاویر : ۱۸

تعداد کلمات کلیدی متن : ۱۶

تاریخ ترجمه : ۱۰/۱۰/۱۳۹۵

لینک منبع : http://interiorzine.com/2016/09/15/interior-design-trends-2017/